Зачекайте

Досвід проведення конкурсів на зайняття вакантних посад державної служби в період карантину на прикладі країн: Бельгія, Латвія, Албанія

Світова пандемія COVID-19 змусила країни переглядати принципи роботи, приймати швидкі рішення та змінюватися. Це стосується і проведення конкурсів на державну службу. 

 

У Бельгії заповнення вакансій на державній службі відбувається такими способами, кожен з яких має свій механізм відбору кандидатів, це:

  • зовнішній рекрутинг (механізм відбору: комп’ютерне тестування та інтерв’ю);

  • внутрішні переведення та просування (механізм відбору: комп’ютерне тестування, оцінка в центрі оцінювання та інтерв’ю).

Тестування для всіх цих способів засноване на оцінці компетентностей.

 

Зміни, яких зазнав процес відбору персоналу на державну службу у Бельгії

У березні 2020 року було запущено пілотний проєкт з проведення інтерв’ю у онлайн форматі при відборі персоналу на державну службу. Одразу були створені та розповсюджені інструкції для відповідальних за підбір державних службовців та кандидатів. Провели навчання для працівників служб управління персоналом.  

 

Спочатку пілотний проєкт передбачав проведення інтерв’ю у онлайн форматі лише з кандидатами, які переходили на посади державної служби за внутрішнім переведенням, та вже у червні такі інтерв'ю почали проводити і для “зовнішніх” кандидатів. Слід зазначити, що у онлайн форматі відбувалася оцінка лише поведінкових компетентностей.

 

Змін зазнали тести для перевірки технічних знань - вони стали більш деталізованими.

 

Було впроваджено електронне резюме, завдяки чому став можливий комп'ютерний аналіз відповідності знань та досвіду кандидата до вимог зазначених у вакансії.

 

Саме в цей турбулентний час багато уваги приділялося посиленню бренду роботодавця державної служби - проводилися онлайн-заходи з залучення кандидатів.

 

Відбулася зміна формату адаптації (онбордингу) нових співробітників - адаптація також перейшла в онлайн. 

 

Серед планів Бельгії на майбутнє: впровадження дистанційного тестування та створення мобільного додатку для адаптації нових працівників, для того, щоб вона стала ефективнішою.

 

Досвід Латвії

 

Ще починаючи з 2019 року у державних службовців з’явилася можливість часткової дистанційної роботи. Це значно полегшило адаптацію працівників до введених карантинних заходів у зв'язку з пандемією COVID-19.

 

Того ж року у Латвії почали частково запроваджувати практику  онлайн-підбору персоналу, що дозволило доволі швидко перейти на нього у 2020 році.

 

Слід зазначити, що підбір персоналу на державну службу у Латвії відбувається централізовано з 2019 року. В Латвії діє департамент, який займається виключно відбором на вищі посади державної служби.

 

Після початку карантину був прийнятий акт, який дозволив проведення конкурсів в дистанційному форматі. У зв'язку з цим частина співбесід була проведена в онлайн формат.

 

Не зважаючи на часткову готовність до проведення конкурсів на державну службу у дистанційному форматі, з введенням обмежувальних карантинних заходів додатково відбулася закупівля професійної техніки для відеозапису.

 

Розглядаючи досвід заповнення вакансій на державній службі в Албанії, можна відзначити, що процес проведення конкурсу та відбору кандидатів подібний до процесу відбору в Україні:

  1. кандидат реєструється в особистому кабінеті;

  2. подає документи (вони генеруються автоматично);

  3. відібрані кандидати отримують запрошення на тестування;

  4. кандидати, які пройшли тестування успішно, запрошуються на онлайн-інтерв’ю;

  5. на основі отриманих результатів кожному кандидату надсилається список вакансій, на які він може претендувати згідно своїх результатів (за умови успішного проходження всіх етапів відбору). 

 

З початком введення обмежувальних карантинних заходів Міністерством охорони здоров’я Албанії було зазначено, що кожен етап проведення конкурсу може проводитися в онлайн форматі. 

 

З впевненістю можна сказати, що практичні кейси країн Європи, зокрема Бельгії, Латвії та Албанії, демонструють тяжіння до діджиталізації у процесі проведення конкурсів та відбору персоналу на державну службу.  

Статтю підготовлено за матеріалами 

SIGMA online workshop: E-recruitment practices in the civil service, 21.07.2020

 

На головну

Тестова експлуатація